Respect for the course and respect for fellow golfers


o.ogren-sen.com > Coğrafya > Evraklar
Golf

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7e/golf_course.jpg/300px-golf_course.jpg

http://bits.wikimedia.org/skins-1.19/common/images/magnify-clip.png

İtalya'da bir golf sahasının havadan görünümü

Golf, doğada özel olarak yapılmış bir sahada golf sopaları ve küçük sert bir toplaoynanan bir oyundur. Oyunun amacı, sahanın belirlenmiş 18 parkurunu (çukurunu) golf topuna en az vuruş yaparak tamamlamaktır.

gol ve içindekiler

Golf Kuralları 

Golfçünün gerçek rakibi diğer oyunculardır.Fakat saha zorlayıcı olduğundan rakip "golf sahasının kendisi" olarak görülür. Bu prensip nedeniyle profesyonel golf, sportmenliğe değer verenlerin en yüksek seviyede ödüllendirildiği, sportmen olmayanların kendilerini dışında buldukları bir dünyadır.Golf, iki ana prensip üzerine inşa edilen kurallar üzerinde durmaktadır: Oyuncuya ve sahaya saygı.Bu prensiplere sıkı sıkıya bağlı hareket edilmesi sayesinde bu spor bu kadar yaygınlaşmış ve sevilmiştir. Golfün geçer akçesi “saygı” dır. Günümüzde çok ilgi çeken ve milyarlarca dolar değerinde bir endüstridir golf.

Respect for the course and respect for fellow golfers.

Golf Sahasına ve golfcülere saygı gösteriniz.

Oyuncuya Saygı

Bir golfcü vuruş hazırlığına başladıktan sonra vuruşu bitene kadar hareket etmeyiniz, konuşmayınız.

Vuruş hazırlığı, golfcü vuruş yapacağı sopasını çantasından aldığı anda başlar.Genelde vuruşu yapmadan önce her oyuncunun izlediği birritüel vardır. Bu ritüel yaklaşık 30-40 saniye sürebilir. İşte bu süre oyuncunun konsantrasyonu için çok önemlidir. Bu sırada etrafdaki oyuncular ya da seyirciler arasında konuşanlar olursa vuruşu yapacak kişi konsantrasyonunu kaybeder.Vuruş yaparken arkasında ya da onu rahatsız edecek kadar yakın durmayınız. En doğru yer tam hizasında ve karşısında durmaktır.

Her insanın kendince bir güvenli alanı vardır. Bu güvenlik alanına girerseniz diğer kişi sizin varlığınızı hisseder. Elinde sopayla vuruş yapacak olan oyuncu eğer güvenlik alanında birini algılarsa konsantrasyonu bozulabilir.Greende pata hattında durmayınız. Pata yaparken ona yakın durmayınız. Tercihen oyuncu pata yaparken siz green dışında sakince sıranızı bekleyiniz.

Genelde insanlar oyunda bencil davranırlar. Sıranın hemen kendilerine gelmesini isterler. Diğer oyuncunun rahatsız olacağı hareketleri bilinçsizce yapabilirler. Bunlar doğal karşılanabilecek, zamanla oyuncu oyunu ve kuralları öğrendikçe düzeltilebilecek yanlışlardır.Golfün en önemli özelliği sportmenliği öne çıkaran ve yüzyıllardır değişmeyen etik kurallarıdır.

Sahaya Saygı 

Burada unutulmaması gereken konu şu: Golf sahalarını ortaklaşa kullanıyoruz. Eğer sahaya biz yeterli saygıyı göstermezsek, hiç bir saha bakım elemanı sahalarda bozulan yerleri tamir edecek zamanı bulamaz. Bunu unutmamak gerek. Sahayı nasıl bulmak istiyorsanız öyle bırakınız.Vuruş sırasında sahada hasar verdiğiniz yerleri tamir ediniz.Çim kapaklarını yerine koyunuz. Greendeki top izlerinizi onarınız.

Kum engelinde bıraktığınız izleri düzeltiniz.Her çukur özel olarak işaretlenmiş tee adı verilen başlangıç yeri ve green adı verilen ve bunun içinde bir direk ucunda asılı bayrakla işaretlenmiş olan parkurun bittiği çukurla sonuçlanır. Her çukurun - par – adı verilen ve topun kaç vuruşta çukura atılacağını belirleyen tanımı vardır: Örneğin, par 3, par 4, par 5 gibi; yani üç vuruşta, dört vuruşta ve 5 vuruşta golf topunun çukura atılması.O parkurdaki oyunun tamamlanması için topun mutlaka kaç vuruşta olursa olsun çukura atılması gerekir. Çukurun içinde metal veya plastikten yapılmış çanak –cup- bulunur. Çukurun çapı 10,8 cm, derinliği ise 10 cm civarındadır.Oyun genelde en az iki, en çok dört kişi tarafından oynanır. Oyun tee–box adı verilen hafifçe yükseltilmiş bir alandan topa tee dikilerek vurulur. Oyunun kendine özgü kuralları dünyada golf otoritesi olarak tartışmasız kabul edilen ROYAL AND ANCIENT ST ANDREWS kuruluşudur. Bu kuruluşun belirlediği kurallar dünyanın her yerinde kabul edilmiştir.

Oyun 

Golf çim saha üzerinde oynan bir spordur.Oyuna katılan her oyuncu sırayla başlangıç vuruşlarını yaparlar. Sahanın çukura kadar olan bölümünde fair-way adı verilen sahanın esas oyun alanına topu atmak amaçlanır. Bu alan diğer alanlara göre daha düzgün ve kısa kesilmiş çimlerden oluşur ve yaklaşık 30 ila 90 metre genişliğinde olabilir; vuruş yapmaya daha elverişlidir. Marifet topu sahanın düzgün çimli alanlarına atabilmektir.Bu alanın iki yanında 'rough' (kaba çim) adı verilen bölge yer alır. Bu bölgede uzun otlar, çalılıklar, ağaçlar veya kumlu, topraklı bölgeler yer alabilir. Buralardan golfçünün vuruş yapabilmesi için özel teknikler gereklidir. Doğal olarak bu tür engellerin olmadığı sahalarda yapay engeller golf sahası mimarı tarafından sahaya yerleştirilebilir; kum havuzları, küçük göller vs. Oyuncular isabetli atışlarla green adı verilen, bayrak direğiyle özel olarak işaretlenmiş çukura topu atmayı hedeflerler. En az vuruşla topu çukura atabilmek oyunun amacıdır. Oyun 18 parkurda tamamlandıktan sonra biter. En az vuruşu yapan oyuncu kazanır.

Putting Green 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e6/golfball.jpg/200px-golfball.jpg

http://bits.wikimedia.org/skins-1.19/common/images/magnify-clip.png

Top ve çukur

Daha sonra putting green adı verilen pata alanıyla çukur sona erer. Pata alanı çok kaliteli çimle kaplı ve sürekli kısa kesilerek pata yapmaya uygun hale getirilmiş, ortasında veya kenarında bayrakla işaretlenmiş çukura verilen addır.Alanın düzgün olmasının yanı sıra yine mimarın yaratıcılığına bağlı olarak çeşitli seviyeler ve eğimler yaratılarak pata atışlarının güçleştirilmesi sağlanabilir. Green ler topun en iyi şekilde yuvarlanması için bakımı son derece titizlikle yapılan özel çimlerden yapılır. Green de atış yapılırken bayrak çıkartılır.

Par 

Yukarıda da belirtildiği gibi, her çukur için bir par belirlenmiştir. Bu sayı, çok iyi bir golf oyuncusunun (Scratchgolfer) topu green'e sokması için gereken vuruş sayısıdır. Bu sayı, çukurun (yükseltiler, su vs gibi sebeplerden kaynaklanan) zorluğu ile değil, çukurun uzunluğu ile alakalıdır. Doğal engellerin oluşturduğu zorluk, ayrıca Course- und Slope-Rating adı verilen bir sayı ile belirtilir.18 parkurluk bir saha, genelde, dört adet Par-3 çukuru, on adet Par-4 çukuru ve dört adet Par-5 çukurundan oluşur. Dolayısıyla bir tur genelde 72'lik bir par sayısına sahip olur. Dokuz parkurluk sahalarda bu sayılar yarılanır.

Aşağıdaki tabelada alınması mümkün olan skorlar için kullanılan terimler görülebilir:

Terim

Anlamı

Ace, Hole-in-one

Tek seferde topu direk çukura gönderen vuruş

Triple Eagle veya Double Albatross

Par'ın dört vuruş altında

Albatros (english (UK): albatross, english (USA): double-eagle)

Par'ın üç vuruş altında

Eagle (Adler)

Par'ın iki vuruş altında

Birdie (Vögelchen)

Par'ın bir vuruş altında

Par oder Even

tam Par

Bogey

Par'ın bir vuruş üstünde

Double Bogey

Par'ın iki vuruş üstünde

Triple Bogey

Par'ın üç vuruş üstünde

Dünyada Golf [değiştir]

Golf dünyada özellikle de İngiltere ve ABD de hızlı bir gelişme göstermiştir. ABD de 25000 den fazla golf sahası ve 35 milyon golfçü vardır . Tüm Avrupa ülkelerinde çok yaygın bir spordur.Ülkemizde Belek bölgesinde bulunan http://www.caryagolf.com/,Avrupa'nın en iyi 100 sahasından biri seçilerek,ülkemiz adına bu alanda bir ilki gerçekleştirmiştir. Golfün en yaygın olduğu ülkelerin başında İngiltere, İspanya, İsveç, Fransa ve İtalya sayılabilir .Dünyanın en önemli golf turnuvaları dört majör turnuva olarak bilinir. Sezon, Nisan ayında The Masters ile açılır ve PGA ile sona erer.

Bu majör dörtlü şunlardır;

Ünlü Golf Oyuncuları [değiştir]

Dünya golf tarihinin günümüz efsanesi Tiger Woods sonrası en önemli isimleri Arnie, Aren Özcan, Murat Arpalık ve Jack Nicklaus olarak bilinir.

Golf tarihi 

Golf oyunun başlangıcına yönelik birçok farklı görüş yer almaktadır. Bir görüşe göre, Çin de 1368-1644 yıları arasında, Ming Hanedanlığı sırasında yürürken bir değnek ile topa vurularak oynanan oyun diye tanımlanan chuiwan adlı oyun, golfün esas çıkış noktasıdır. Chuiwan ın daha sonra Orta Çağda tüccarlar tarafından Avrupa ya yayıldığına inanılmaktadır. Benimsenen diğer bir görüşe göre, golf, Romalılar ın M.Ö.1.yüzyıl süresince Avrupa da fethettiği ülkelerde modern bir oyun olarak, uygarlığın gelişimi sonucu ortaya çıkmıştır. Romalılar, Sezar ın hükümdarlığı sırasında, sopa şeklindeki dallarla tüy-dolu toplara vurularak oynanan, golfe benzeyen paganica adında bir oyun oynarlardı.Kitap resimlemeleri, 15. yüzyıl civarında, Hollandalılar ın donmuş kanallarda benzer bir oyun oynadıklarını göstermektedir. Fransa ve Belçika da da yaygındı.

Çeşitli Avrupalı ülkelerinde, İngiltere de cambuca , Fransa da jeu de mail ve Hollanda da het kolven diye adlandırılan, paganica ya benzeyen oyunlar vardı.1457 de, İskoçya da golf oynamak yasaklandı çünkü savunmada çok önemli bir yere sahip okçulukla karıştılıyordu. Buna rağmen İskoçlar, parlamento ve kilisenin karşı çıkışlarına direnerek links denilen deniz kenarında, kıyı şeridine yakın yerlerde oynamaya devam ettiler.İskoçya, 16.yüzyılın erken dönemlerinde kullanılan, en eski golf sahalarından, St.Andrews un anavatanıdır. Golf, 17.yüzyılda, İskoçya da IV.James in, İngiltere de ise I.James in golf sporuna olan ilgilerinden dolayı, tam olarak yerleşmiştir. Golfün beşiği olan St.Andrews da 1754 yılında Royal ve Ancient Golf Kulüpleri kurulmuştur.

Golf Gazeteleri 

Türkiye'de internet üzerinden yayın yapan güncel golf gazeteleri;

Golf Dergileri

Golf dergileri hemen hemen her dilde yayınlanmaktadır . Aşağıda İngilizce olarak yayınlanan bir kaç derginin adlarını bulabilirsiniz.

 1. Golf Digest

 2. Scoregolf

 3. Travel and Leisure: Golf

 4. Golf Illustrated

 5. Golf Magazine

 6. Golf Week

 7. Golf Punk

 8. Golf Connoisseur

Türkçe ve İngilizce olarak çok dilli yayınlanan; Müzik Marketler, Gazete Bayileri ve Kütüphalerde de yer alan golf ile ilgili tek süreli yayın vardır.

 1. Golf XL "Türkiye'nin ilk ve tek Golf & Yaşam Dergisi"

Türkçe olarak yayınlanan üç golf dergisi bulunmaktadır, üçünün adı da golfle başlamaktadır.

 1. Türkiyede ve Dünyada GOLF Dergisi www.golfdunyasi.com

 2. Golf Plus Dergisi

 3. Executive Golffer Dergisi

sosyal ağlarda paylaşmaBenzer:

Respect for the course and respect for fellow golfers iconThe Examination Of The Language Learning Strategies Of University...


öykü
© 2000-2018
kişileri
o.ogren-sen.com