KÜLTÜr ve sosyal iŞler müDÜRLÜĞÜ


o.ogren-sen.com > Sanat > Evraklar


T.C.açıklama: yeni_logoaçıklama: kalite

YENİMAHALLE BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Kültür ve Sosyal İşler MüdürlüğüKÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ

2016 YILI OCAK AYI FAALİYET RAPORU

1. 01 – 31 Ocak 2016 tarihleri arasında Müdürlüğümüze 380 evrak gelmiş olup, 418 evrak çıkışı olmuştur. Yazışmalar 1-3 iş günü içerisinde tamamlanmıştır.
2. 03 Ocak 2016 Pazar günü saat 14.00’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Pinokyo” adlı ücretsiz, müzikli çocuk oyunu sahnelenmiştir. Yaşlı ve yalnız bir marangoz olan Gepetto Usta’nın bir kütükten yaptığı kuklanın çocuğa dönüşme hikayesini izleyen minikler, babasının sözünü dinlemeyen ve yalan söylediğinde burnu uzayan Pinokyo ile kahkahalara boğulmuş olup, küçük tiyatro severlerin eğlenirken öğrenmeleri sağlanmıştır. Oyun sonunda oyuncularla birlikte dans eden çocuklar, Gepetto’yu canlandıran oyuncunun gam gam kukla şovuyla doyasıya eğlenmişlerdir. Oyunumuz kaçıran veya tekrar izlemek isteyen küçük tiyatro severler için 24 Ocak 2016 tarihine kadar Salı, Perşembe ve Pazar günleri sahnelenmeye devam edecektir.
3. 05 Ocak 2016 Salı günü saat 14.00’da Yenimahalle İkinci Bahar Kültür ve Dayanışma Merkezi’nde, Belediyemiz ile Atatürkçü Düşünce Derneği Yenimahalle Şubesi tarafından ortaklaşa olarak “birlik ve dayanışma etkinliği” düzenlenmiştir. 756 aktif üyesi bulunan Merkezimizde ADD Türk Halk Müziği Korosu’nun seslendirdiği şarkı ve türkülerle eğlenen misafirlerimiz, hazırladıkları pasta ve börekleri beraber yiyerek, halaylar çekerek güzel bir gün geçirmişlerdir. Günün sonunda ADD Yenimahalle Şube Başkanı Ertürk TUZCU birlik ve kardeşliğe verdiği desteklerden dolayı Belediye Başkanımız Sayın Fethi YAŞAR’A teşekkürlerini sunmuştur.
4. 06 Ocak 2016 Çarşamba günü saat 14.00’da Yenimahalle İkinci Bahar Kültür ve Dayanışma Merkezi’nde üyelerimize ve YENİMEK kursiyerlerimize yönelik, “Japon Kırışıklık Tedavisi” ile ilgili söyleşi düzenlenmiştir. Fizyoterapist, Refleksolog Yrd. Doç. Dr. Gamze ŞENBURSA ve Fizyoterapist Hande MANAV’IN kırışıklık tedavisi ile ilgili bilgi verdiği seminerde, katılımcılara uygulamalı olarak kırışıklıklar için yapılması gereken hareketler gösterilmiş olup, Manuel ve Refleks Terapi hakkında da bilgi sahibi olmaları sağlanmıştır. Katılımın yoğun olduğu söyleşinin sonunda uzmanlarımız, üyelerimizin konuyla ilgili merak ettikleri soruları da cevaplamıştır.
5. 11 Ocak 2016 Pazartesi günü saat 20.00’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Abide-i Aşk” adlı tiyatro oyunu sahnelenmiştir. Dilek TÜRKER’İN oynayıp yönettiği, konusunu Kuvayi Milliye kadınlarından alan oyunu, Belediye Başkanımız Sayın Fethi YAŞAR, Başkan Vekili Mehmet KARTAL, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaşımız izlemiştir. Dilek TÜRKER’İN 50’inci sanat yılında sahnelenen yeni oyunu kurtuluş savaşı sırasında yaşanan gerçek olayları konu alırken, oyunda Kara Fatma, Halide Edip, Asker Saime, Zübeyde Hanım gibi Kuvayi Milliye kadınları da anılmış olup, izleyicisine duygusal anlar yaşatmıştır. Oyunun sonunda oyuncular performanslarıyla ayakta alkışlanırken, kendilerine Belediye Başkanımız Sayın Fethi YAŞAR tarafından çiçek takdim edilmiştir.

6. 13 – 14 – 15 Ocak 2016 tarihlerinde Belediyemizin, ODTÜ Mezunlar Derneği’nin proje grubu Ankara Gönüllü Takımı (AGT) ile yürüttüğü “Üniversite-Ev” projesi kapsamında, projeden faydalanan tüm çocuklara ve kardeşlerine mont hediye edilmiştir. Çiğdemtepe, Pamuklar, Yakacık Mahallelerine giderek 173 çocuğa kışlık montları kendi elleriyle giydiren çalışanlarımız, çocuklarımız ve ailelerine Belediye Başkanımız Sayın Fethi YAŞAR’IN selamlarını iletmiş olup, ihtiyaç sahibi aileler de duyarlı çalışmalardan ve verilen desteklerden dolayı Belediye Başkanımız Sayın Fethi YAŞAR’A minnet ve teşekkürlerini sunmuşlardır.
7. 15 Ocak 2016 Cuma günü saat 20.00’da Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde Usta Şair Nazım Hikmet RAN’IN 114’üncü doğum günü nedeniyle “Bir Mavi Konser Şiirlerin Ateşi Opera Esintisi” adlı anma programı düzenlenmiş olup, gecede opera sanatçısı Ersoy SAKLICA ve şair Nihat ÖLMEZ’İN muhteşem düeti sanatseverlere unutulmaz anlar yaşatmıştır. Opera’nın türküler ve şiirlerle bütünleştiği programda, minik bir solistin Nazım Hikmet RAN’A ait “Kız Çocuğu” isimli şiirini okuması vatandaşlar tarafından ayakta alkışlanmış olup, gecenin sonunda sanatçılara ve koro ekibine Belediye Başkanımız Sayın Fethi YAŞAR tarafından çiçek takdim edilmiştir.
8. 15 Ocak 2016 Cuma günü saat 14.00’da Yenimahalle Pazar Yeri ve Sosyal Tesisleri içerisinde yer alan “Aydın Onur Spor Merkezi” düzenlenen tören ile açılmıştır. Türk atletizminin efsane isimlerinden AYDIN ONUR’UN isminin verildiği spor merkezinin açılışına Belediye Başkanımız Sayın Fethi YAŞAR, Cumhuriyet Halk Partisi Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet MEŞE, Başkan Vekilimiz Mehmet KARTAL, Başkan Yardımcılarımız Erhan ARAS, Başar BAL, Yaşar NESLİHANOĞLU, Meclis Üyeleri, CHP Yenimahalle İlçe Kadın Kolları, Gençlik Kolları, muhtarlar ve çok sayıda vatandaşımız katılmıştır.
9. 19 Ocak 2016 Salı günü saat 20.00’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “İstibdat Kumpanyası” adlı tiyatro oyunu sahnelenmiştir. Tiyatro İstanbul tarafından sahnelenen oyunu Belediye Başkanımız Sayın Fethi YAŞAR, Başkan Vekilimiz Mehmet KARTAL, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaşımız izlemiştir. Sultan Abdülhamit tarafından tiyatroların yakıldığı, oyuncuların sürgün edildiği İstibdat Dönemi’nde zorluklara karşın bir tiyatro oyununu sahneye koymak için mücadele eden bir kumpanyayı canlandıran oyuncular, performanslarıyla büyük beğeni toplamış olup, tiyatro severlerden tam puan almıştır. Uğur SAATÇİ’NİN yazdığı, yönetmenliğini Barış ERDENK’İN yaptığı oyun, Levent ÜZÜMCÜ, Sabri ÖZMENER, Sibel ERDENK, Ahmet Burak BACİNOĞLU, Erşan Utku ÖLMEZ, Uğur UZUNEL, İlknur GÜNEŞ, Aydın SEZGİN, Serhat BARIŞ, Levent ÇİMEN ve Dilay TAŞKAYA’DAN oluşan güçlü kadrosuyla dikkat çekmiş olup, oyuncular gecenin sonunda vatandaşlarımız tarafından ayakta alkışlanmışlardır.
10. 20 Ocak 2016 Çarşamba günü saat 11.00’da Yenimahalle Kurs Merkezi’nde YENİMEK kurslarında pasta yapımı ve sunumu kurslarında eğitim gören kursiyerlerimize Türkiye Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı ve Sheraton Hotel Baş Aşçısı Zeki AÇIKÖZ tarafından yemek yapmanın püf noktaları anlatılmıştır. Kraliçe Elizabeth, Vladimir Putin, Barack Hussein Obama, Abdullah GÜL gibi dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen liderlerini ağırlayan ünlü aşçı AÇIKÖZ, tecrübelerini kursiyerlerimizle paylaşmış olup, ardından kursiyerlerimizin sorularını yanıtlayıp, Brokoli Çorbasının tarifini de kursiyerlerimizle paylaşmıştır.
11. 26 Ocak 2016 Salı günü saat 20.00’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Fosforlu” adlı tiyatro oyunu sahnelenmiştir. Tiyatrokare tarafından sahnelenen oyunu Belediye Başkan Vekilimiz Mehmet KARTAL, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaşımız izlemiştir. Konusunu Suat DERVİŞ’İN Fosforlu Cevriye romanından alan ve Tuncer CÜCENOĞLU tarafından uyarlanan oyunda, eski İstanbul’un Galata semtinde yaşanan buruk bir aşk hikayesi anlatılmış olup, sanatseverlerin beğenisini kazanmıştır. Siyasi düşünceleri nedeniyle idam mahkumu olarak yargılanan bir aydına aşık olan Fosforlu Cevriye karakterini canlandıran oyuncu Ayça VARLIER performansıyla göz doldurmuştur. Dillere destan olan platonik aşkın yerini buruk bir acıya bırakmasıyla son bulan oyunun sonunda vatandaşlarımız tüm oyuncuları ayakta alkışlamış olup, gecenin sonunda oyunculara, Belediye Başkan Vekilimiz Mehmet KARTAL tarafından çiçek takdim edilmiştir.
12. 26 Ocak 2016 Salı günü saat 13.30’da Batıkent Meydan AVM Tiyatro Salonu’nda Belediyemiz ile İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından ortaklaşa olarak “Etkili İletişimde Farkındalık ve Beden Dili – İş Yerinde Stres ve Psikososyal Riskler” konulu seminer düzenlenmiştir. İstanbul Aydın Üniversitesi Ankara Bölge Koordinatörü ve Eğitim Uzmanı Mehmet EKİNCİ tarafından verilen seminere çalışanlarımız, kursiyerlerimiz ve çok sayıda vatandaşımız katılmıştır. Katılımcılara öfke yönetimi, Kuantum Teorisi, Kaos Teorisi, davranış modelleri ve kişilik tipleri gibi konular hakkında bilgi verilmiş olup, aynı zamanda beden dilinin nasıl kullanılması gerektiğine ilişkin günlük hayattan örnekler vererek aktarılmıştır.
13. 27 Ocak 2016 Çarşamba günü saat 13.30’da Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Meclis Toplantı Salonu’nda Belediyemiz ile İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından ortaklaşa olarak “Temel Liderlik Becerileri ve Kurum Kültürü- Yöneticiler için İletişim Sanatı, İş ve Özel Hayat Dengesi” konulu seminer düzenlenmiştir. İstanbul Aydın Üniversitesi Ankara Bölge Koordinatörü ve Eğitim Uzmanı Mehmet EKİNCİ tarafından verilen seminere çalışanlarımız, kursiyerlerimiz ve çok sayıda vatandaşımız katılmıştır. Yöneticiler için iletişim sanatı konusuna dikkat çeken EKİNCİ, sunumunda iş ve özel hayat dengesini sağlama yollarından bahsetmiş olup, doğru iletişim kurmanın önemini ve faydasını anlatmıştır. Seminerin sonunda katılımcılara sorular sorarak, kendilerinin iş yerinde ya da günlük yaşamında neye nasıl tepki verdiklerini de ölçen uzmanımız, ikili ilişkilerde izlenmesi gereken yöntemleri de anlatmış olup, seminer sonunda katılımcıların sorularını da yanıtlamıştır.
14. 29 Ocak 2016 Cuma günü saat 20.00’da Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Çok Amaçlı Salon’da “Efendisi Olmayan Kadınlar” adlı boyun eğmeyen kadınlar üzerine sözlü ve müzikli “söyleşi” düzenlenmiştir. Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla, boyun eğmeyen kadınları konu alan, yorumculuğunu Gazeteci Tayfun TALİPOĞLU’NUN, şarkı ve türkü yorumlarının Mustafa ÖZARSLAN tarafından yapıldığı gösteride, ikiliye Grup Çığ müzikleri ile eşlik etmiştir. Her kadının kendinden bir şeyler bulduğu söyleşi, Belediye Başkanımız Sayın Fethi YAŞAR, Başkan Vekilimiz Mehmet KARTAL, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaşımız tarafından izlenmiştir. Hz. Adem’in ilk eşi olan ve Adem’e boyun eğmeyen kadın Lilith’in eşitlikten yana olan hayatının müziklerle ahenk içinde anlatıldığı söyleşinin sonunda Belediye Başkanımız Sayın Fethi YAŞAR tarafından TALİPOĞLU ve ÖZARSLAN’A çiçek takdim edilmiştir.
15. 29 Ocak 2016 Cumartesi günü saat 19.00’da Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Yıldız Kenter Tiyatro Salonun’da 23. Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında Gazeteci Yazar Uğur MUMCU, ölümünün 23.yıl dönümünde düzenlenen “UĞUR’suz Yıllar” adlı Ahu Sağlam konseriyle ile anılmıştır. Belediyemiz ile Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı öncülüğünde gerçekleşen konsere, Belediye Başkanımız Sayın Fethi YAŞAR, Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Adnan KESKİN, Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet MEŞE, Başkan Vekilimiz Mehmet KARTAL, Başkan Yardımcılarımız Başar BAL, Yaşar NESLİHANOĞLU, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaşımız katılmıştır. MUMCU’NUN 1992 yılında yaptığı Berlin konuşmasıyla başlayan gecenin devamında, MUMCU’NUN hayatının anlatıldığı belgesel yayınlanmış olup, günün anlam ve önemine uygun olarak seçilmiş türküler Ahu SAĞLAM tarafından seslendirilmiştir. Konser sonunda

Belediye Başkanımız Sayın Fethi YAŞAR tarafından Ahu SAĞLAM’A çiçek ve plaket takdim edilmiştir.
16. Ocak ayı içerisinde Belediyemize ait etkinlik ve duyurulara ait afiş ve pankartlar Afiş Ekibimiz tarafından bölgemizin muhtelif yerlerine vatandaşlarımızın görebileceği şekilde asılmıştır.
17. 15 Ocak 2016 tarihinde 20.000 adet “Belediye Bülteni” Bölgemizdeki tüm muhtarlıklara, AVM’lere, Belediyemiz Semt Birimlerine, YENİMEK Kurs Merkezlerimize, Belediyemiz Zabıta Karakolları’na, Belediyemiz Konukevi’ne ve Nazım Hikmet ve Kongre Merkezi’ne vatandaşlarımıza iletilmek üzere teslim edilmiştir.
18. 01 – 31 Ocak 2016 tarihleri arasında 50.Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonumuzda aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilmiştir.


 • 03 Ocak 2016 Pazar günü saat 14.00’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Pinokyo” adlı ücretsiz, müzikli çocuk oyunu sahnelenmiştir.
 • 05 Ocak 2016 Salı günü saat 10.00’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Pinokyo” adlı ücretsiz, müzikli çocuk oyunu sahnelenmiştir.
 • 07 Ocak 2016 Perşembe günü saat 14.00’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Pinokyo” adlı ücretsiz, müzikli çocuk oyunu sahnelenmiştir.
 • 10 Ocak 2016 Pazar günü saat 14.00’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Pinokyo” adlı ücretsiz, müzikli çocuk oyunu sahnelenmiştir.
 • 11 Ocak 2016 Pazartesi günü saat 20.00’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Abide-i Aşk” adlı tiyatro oyunu sahnelenmiştir.
 • 12 Ocak 2016 Salı günü saat 10.00’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Pinokyo” adlı ücretsiz, müzikli çocuk oyunu sahnelenmiştir.
 • 14 Ocak 2016 Perşembe günü saat 14.00’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Pinokyo” adlı ücretsiz, müzikli çocuk oyunu sahnelenmiştir.
 • 17 Ocak 2016 Pazar günü saat 14.00’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Pinokyo” adlı ücretsiz, müzikli çocuk oyunu sahnelenmiştir.
 • 19 Ocak 2016 Salı günü saat 20.00’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “İstibdat Kumpanyası” adlı tiyatro oyunu sahnelenmiştir.
 • 19 Ocak 2016 Salı günü saat 10.00’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Pinokyo” adlı ücretsiz, müzikli çocuk oyunu sahnelenmiştir.
 • 21 Ocak 2016 Perşembe günü saat 14.00’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Pinokyo” adlı ücretsiz, müzikli çocuk oyunu sahnelenmiştir.
 • 24 Ocak 2016 Pazar günü saat 14.00’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Pinokyo” adlı ücretsiz, müzikli çocuk oyunu sahnelenmiştir.
 • 25 Ocak 2016 Pazartesi günü saat 12.00’da ve 14.30’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Kral Çıplak” adlı tiyatro oyunu iki seans olarak sahnelenmiştir.
 • 26 Ocak 2016 Salı günü saat 20.00’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Fosforlu” adlı tiyatro oyunu sahnelenmiştir.
 • 26 Ocak 2016 Salı günü saat 12.00’da ve 14.30’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Kral Çıplak” adlı tiyatro oyunu iki seans olarak sahnelenmiştir.
 • 31 Ocak 2016 Pazar günü saat 14.00’da Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda “Mikroplar Nerede?” adlı ücretsiz, müzikli çocuk oyunu sahnelenmiştir.


19. 01 – 31 Ocak 2016 tarihleri arasında Kurslar Koordinatörlüğümüz tarafından aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilmiştir.
2016 yılı;

Ocak ayı içerisinde;
El Sanatları;

 • Alüminyum Kabartma Kursu

 • Basit Nakış İğne Teknikleri Kursu

 • Çeyiz Ürünleri Hazırlama Kursu

 • Dekoratif Ahşap Süsleme Kursu

 • Dekoratif Ev Aksesuarları Kursu

 • Deri Çiçek Yapımı Kursu

 • Deri Çanta Yapımı Kursu

 • Ebru Sanatı Kursu

 • Filografi Kursu

 • Geleneksel El Nakışları Kursu

 • Gümüş Kazaz Örücülüğü Kursu

 • Karışık Örgü Dokuma Kursu

 • İğne Oyası Kursu

 • Keçe Aksesuarları Yapımı Kursu

 • Kırkyama Kursu

 • Kurdela İşi Kursu

 • Makine Nakışları Kursu

 • Mefruşat Kursu

 • Mutfak ve Banyo Tekstili Kursu

 • Özel Gün ve Nikah Şekeri Hazırlama Kursu

 • Rölyef Kursu

 • Şiş ve Tığ Örücülüğü Kursu

 • Takı Tasarımı Kursu

 • Taş Bebek Kursu

 • Tel Kırma Kursu

 • Mis Sabun Üretimi Kursu

 • El Yapımı Sabun Üretimi Kursu

 • Jel Mum Yapımı Kursu


Kuyumculuk Teknolojisi;

 • Gümüş Takı İşlemeciliği Kursu

 • Takı Yapımı Kursu


Sanat ve Tasarım;

 • Gravür Kursu

 • Sanatsal Mozaik Kursu

 • Tezhip Kursu

 • Yağlı Boya Resim Kursu

 • Üç Boyutlu Şekillendirme Kursu


Bilişim Teknolojileri;

 • Bilgisayar Kullanımı (Bilgisayar İşletmenliği) Kursu

 • Temel Bilgisayar Okur – Yazarlığı Kursu

 • Web Tasarımı Kursu

 • Grafik Tasarım Kursu


Dil Eğitimi;

 • Almanca Kursu

 • İngilizce Kursu

 • İspanyolca Kursu

 • Rusça Kursu


Kişisel Gelişim ve Eğitim;

 • Diksiyon Kursu

 • Etkili ve Hızlı Okuma Kursu

 • İşaret Dili KursuGrafik ve Fotoğraf;

 • Fotoğraf Çekimi Kursu


Aile ve Tüketici Bilimler;

 • İlk Yardım Kursu


Spor;

 • Satranç Kursu


Okuma – Yazma;

 • Okuma-Yazma I. Kademe Kursu


Müzik ve Gösteri Sanatları;

 • Gitar Kursu

 • Bağlama Kursu

 • Keman Kursu

 • Ney Kursu

 • Piyano Kursu

 • Ud Kursu

 • Halk Oyunları Kursu

 • Drama Kursu

 • Uygulamalı Tiyatro Kursu

 • Çocuk Korosu

 • Türk Halk Müziği

 • Türk Sanat Müziği


Seramik ve Cam Teknolojisi;

 • Boyacı Çini İşlemeci Kursu

 • Seramik Biçimlendirme Kursu


Giyim – Üretim Teknolojisi;

 • Kadın Giysileri Artistik Çizim Kursu

 • Kadın Üst Giysileri Dikimi Kursu


Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri;

 • Cilt Bakımı Kursu

 • Saça Geçici ve Kalıcı Şekil Verme Teknikleri Kursu

 • Kuaförlük (Bayan) Kursu


Muhasebe ve Finansman;

 • Bilgisayar Destekli Muhasebe Kursu


Yiyecek İçecek Hizmetleri;

 • Yaş Pasta Yapımı Kursu

 • Pasta Yapımı ve Sunumu Kursu


Pazarlama ve Danışmanlık;

 • Emlak Danışmanlığı Kursu


olmak üzere YENİMEK Meslek Edindirme ve Hobi Kurs Merkezlerimiz bünyesinde yukarıda belirtilen 73 branşta devam eden kurslarımıza Ocak ayı içerisinde gerekli evraklarını tamamlayarak başvuru yapan 500 yeni kayıtla birlikte 9.500 kursiyer sayısına ulaşılmıştır.
Ayrıca;
2016 yılı;

Ocak ayı içerisinde;
El Sanatları;

 • Alüminyum Kabartma Kursu


Bilişim Teknolojileri;

 • Bilgisayar Kullanımı (Bilgisayar İşletmenliği) Kursu

 • Temel Bilgisayar Okur – Yazarlığı Kursu


Dil Eğitimi;

 • İngilizce Kursu

 • İspanyolca Kursu


Kişisel Gelişim ve Eğitim;

 • Etkili ve Hızlı Okuma Kursu


olmak üzere YENİMEK Meslek Edindirme ve Hobi Kurs Merkezlerimizde yukarıda belirtilen branşlarda kurslarımız bitmiş olup 198 kursiyerimiz sertifika almaya hak kazanmıştır. MEB onaylı sertifikalar birimimize ulaştığında kursiyerlere verilmek üzere Kurs Merkezlerine gönderilecektir.
Ayrıca;


 • 06 Ocak 2016 Çarşamba günü saat 14.00’da Yenimahalle İkinci Bahar Kültür ve Dayanışma Merkezi’nde üyelerimize ve YENİMEK kursiyerlerimize yönelik Fizyoterapist, Refleksolog Yrd. Doç. Dr. Gamze ŞENBURSA ve Fizyoterapist Hande MANAV tarafından “Japon Kırışıklık Tedavisi” ile ilgili “söyleşi” düzenlenmiştir.
 • 20 Ocak 2016 Çarşamba günü saat 11.00’da Yenimahalle Kurs Merkezi’nde YENİMEK kurslarında pasta yapımı ve sunumu kurslarında eğitim gören kursiyerlerimize yönelik olarak Türkiye Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı ve Sheraton Hotel Baş Aşçısı Zeki AÇIKÖZ tarafından yemek yapmanın püf noktaları hakkında “söyleşi” düzenleniştir.
 • 26 Ocak 2016 Salı günü saat 13.30’da Batıkent Meydan AVM Tiyatro Salonu’nda Belediyemiz ile İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından ortaklaşa olarak “Etkili İletişimde Farkındalık ve Beden Dili – İş Yerinde Stres ve Psikososyal Riskler” konulu “seminer” düzenlenmiştir.
 • 27 Ocak 2016 Çarşamba günü saat 13.30’da Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Meclis Toplantı Salonu’nda Belediyemiz ile İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından ortaklaşa olarak “Temel Liderlik Becerileri ve Kurum Kültürü- Yöneticiler için İletişim Sanatı, İş ve Özel Hayat Dengesi” konulu “seminer” düzenlenmiştir.


20. 01 – 31 Ocak 2016 tarihleri arasında Yenikart Servisimiz tarafından aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilmiştir.


 • Yenikart’ını kaybeden ihtiyaç sahibi 4 vatandaşımızın kaybolan kartlarının iptal edilmesi ve tekrardan bu kişilere Yenikart bastırılması için bankaya bilgi verilmiştir.
 • 80 vatandaşımızın, Yenikart için başvuruları alınmıştır, bu kişilerin kişi, adres ve telefon bilgileri bilgisayara girilmiştir. Bu kişiler adına dosyalar hazırlanmıştır.
 • Yenikart şifresini yanlış girerek kartını bloke etmiş 5 vatandaşımızın; kimlik bilgisi, Yenikart numarası ve telefon numarası bankaya gönderilerek bu bilgilerin eşleştirilmesi istenmiştir. Cep telefonundan mesaj çekilerek yeni şifre alınmış ve Yenikart sahibine yeni şifresi bildirilmiştir.
 • Hastalık, yaşlılık v.b. durumlardan dolayı Yenikart Servisimize gelemeyen 6 vatandaşımızın Yenikartları evlerinde teslim edilmiştir.
 • Son kullanma süresi 12/2015 tarihinde biten 81 adet Yenikart iptal edilmiş ve bu kişiler adına son kullanma tarihi 12/2016 olan Yenikartların banka tarafından basılması için bankaya talimat verilmiştir.
 • Son kullanma süresi 12/2015 tarihinde biten 81 adet Yenikart iptal edilmiş ve bu kişiler adına son kullanma tarihi 12/2016 olan Yenikartlar banka tarafından basılmıştır ve tarafımıza gönderilmiştir. Kartları yenilenen Yenikart sahiplerine sms ve telefon ile ulaşılarak evrak güncellemesi yapmaları istenmiştir. Evraklarını tamamlayan ve Yenikart Servisine gelen vatandaşların Yenikartları teslim edilmiştir.
 • 3 vatandaşımızın; eski Yenikart bakiyesinin yeni basılan Yenikartına yüklenmediği POS cihazı üzerinden yapılan kontrollerde tespit edilmiştir. Sorunun çözülmesi için bankaya bilgi verilmiştir. Yenikartlarına eski kartlarındaki bakiyelerin aktarılması ve bu kişilerin kartlarına yapılması gereken eksik yüklemelerin yapılması için bankaya talimat verilmiş ve sorun çözülmüştür.
 • Yenikartlarının süresi bittiği halde Yenikartlarını yenilemeye gelmeyen 72 vatandaşımıza Yenikart işlemlerini gerçekleştirmeleri için yedi gün içerisinde Yenikart Servisine gelmeleri konusunda tebligat gönderilmiştir.
 • 1 adet işyeri ile Yenikart Ön Anlaşması yapılmış, işyeri bilgileri bankaya bildirilmiş ve bu işyerlerinde Yenikart kullanılması sağlanmıştır.
 • Yenikart başvurusu yapan 182 vatandaş adreslerinde ziyaret edilerek evde tespitleri yapılmıştır.


21. 01 – 31 Ocak 2016 tarihleri arasında Elele Toplumsal Dayanışma ve Yardımlaşma Servisimiz tarafından aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilmiştir.


 • Birimimize ihtiyaç talebinde bulunan 51 aileye kıyafet, mobilya, ev eşyası vb. malzemeler teslim edilmiştir.
 • Birimimize bağış yapmak için başvuruda bulunan 6 kişiden kıyafet, ev eşyası malzemeler teslim alınmıştır.
 • Birimimize ihtiyaç talebinde bulunan 32 aileye gıda kolisi teslim edilmiştir.
 • Birimimiz tarafından yangın mağduru aileye gıda kolisi ve ev eşyaları teslim edilmiştir.
 • Irak Türkmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine 80 adet yün battaniye teslim edilmiştir.


22. 01 – 31 Ocak 2016 tarihleri arasında Proje Servisimiz tarafından aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilmiştir.


 • 04 Ocak 2016 tarihinde Ercan ALTUNKAYA tarafından birimimize ulaşan “Okupark Kütüphanesi” projesi incelenip raporlandırılarak ilgili makama sunulmuştur.
 • 07 Ocak 2016 tarihinde birimimizce “Merhaba Bebek” projesi kapsamındaki hediyeler ailelere teslim edilmek üzere dağıtıma çıkılmıştır.
 • 12 Ocak 2016 tarihinde Vedubox Etgi Grup tarafından birimimize sunulan “Online Canlı Ders Altyapı Sistemi” projesi incelenip raporlandırılarak ilgili makama sunulmuştur.
 • 13 – 14 – 15 Ocak 2016 tarihlerinde Belediyemizin, ODTÜ Mezunlar Derneği’nin proje grubu Ankara Gönüllü Takımı (AGT) ile yürüttüğü “Üniversite-Ev” projesi kapsamında, Çiğdemtepe, Pamuklar ve Yakacık Mahallelerinde projeden faydalanan ihtiyaç sahibi çocuklara “mont” hediye edilmiştir.
 • 18 Ocak 2016 tarihinde “Uğur Mumcu’yu Anma Etkinlikleri” için taslak hazırlanmıştır.
 • 20 Ocak 2016 tarihinde Başaran Yayınları tarafından birimimize sunulan “Dikkat Geliştirme Testi” projesi incelenip raporlandırılarak ilgili makama sunulmuştur.
 • 26 Ocak 2016 tarihinde Türkiye Satranç Federasyonu tarafından birimimize ulaşan “Doğru Hamlede Buluşalım” projesi incelenmektedir.
 • 27 Ocak 2016 tarihinde More Event tarafından birimimize sunulan Ziçev Halkoyunları Topluluğu gösterisi incelenip raporlandırılarak ilgili makama sunulmuştur.
 • 27 Ocak 2016 tarihinde Tiyatro Ondokuz tarafından birimimize ulaşan “Eksik Etek” adlı tiyatro oyunu incelenip raporlandırılarak ilgili makama sunulmuştur.
 • 28 Ocak 2016 tarihinde Erdem Çocuk Yayınları tarafından birimimize ulaşan çocuk kitapları incelenip raporlandırılarak ilgili makama sunulmuştur.
 • 28 Ocak 2016 tarihinde Karınca Ajans tarafından birimimize sunulan “Bir Kaburga Sancısı” ve “ Gün Eksilmesin Penceremden” adlı oyunlar incelenip raporlandırılarak ilgili makama sunulmuştur.
 • “Merhaba Bebek” projesi kapsamında çalışmalara devam edilmektedir.
 • Ankara Gönüllü Takımı işbirliği ile yürüttüğümüz “Üniversite-Ev Projesi” kapsamında çalışmalar devam etmektedir.


23. 01 – 31 Ocak 2016 tarihleri arasında Uluslararası İlişkiler ve AB Ofisi Servisimiz tarafından aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilmiştir.


 • 12 Ocak 2016 tarihinde Ulusal Ajans’ta Erasmus + Ana Eylem 1 KA1 Bireylerin Öğrenme Hareketliliği/Yetişkin Eğitimi Programı bilgilendirme toplantısına katıldık.
 • 14 Ocak 2016 tarihinde Latanya Otel’de Ankara Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen “2015 Yılı 2. Dönem Mali Destek Programları Genel Bilgilendirme Toplantısı”na katıldık.
 • Ulusal Ajans’ın Erasmus + Ana Eylem 1 KA1 Bireylerin Öğrenme Hareketliliği/Yetişkin Eğitimi Programı kapsamında Yenimahalle Belediyesi’nin başvuru sahibi olduğu Hollanda’dan “Zorgboren Humanimal” ve İtalya’dan “IN.F.O.L-Innovazione Formazione Orientamento e Lavoro”nun ortaklıklarıyla “Yenilikçi Yaklaşımlarla Dezavantajlı Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Yaygınlaştırma” projesi sunulmuştur.
 • Ulusal Ajans’ın Erasmus + Ana Eylem 1 KA1 Bireylerin Öğrenme Hareketliliği / Gençlik Değişimleri programı kapsamında Kanyon Gençlik Doğa ve Sporları Kulübü Derneği’nin başvuru sahibi olduğu Yenimahalle Belediyesi’nin, Antalya’dan Neo Doğa Sporları Kulübü’nün, Polonya’dan Stowarzyszenıe Moje Marzenıa Spelnıaja Sıe’nin ve Romanya’dan Asociatia Initiative Si Proiecte Pentru Tineret Imago Mundi’un ortak olarak yer aldığı; kabul edilen “Dünya Gençleri Antalya’da Oryantiring İle Buluşuyor” projesinin gerçekleştirilmesi için proje ortakları ve katılımcılarla ön hazırlık toplantıları düzenlenmiştir.


24. 01 – 31 Ocak 2016 tarihleri arasında Kadın Danışma Merkezimiz tarafından aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilmiştir.


 • Merkezimizi telefonla arayarak danışmanlık hizmetini telefondan almak isteyen 5 müracaatçımıza; boşanma sürecinde hukuki konular, çocuklarına yönelik sorunlar, şiddet mağduriyeti, ilişki problemleri, iş bulma süreci, psikolojik yardım talepleri v.b. konular doğrultusunda çözüm odaklı bilgilendirme ve danışmanlık hizmeti verilmiştir.
 • Sığınmaevimizde kalmakta olan 6 çocuğa yönelik olarak toplam 6 oturum olacak şekilde planlanan “Sosyal Beceri Geliştirme” konulu grup çalışmamızın 2 oturumu Ocak ayı içerisinde gerçekleştirilmiştir.


25. 01 – 31 Ocak 2016 tarihleri arasında Kadın Sığınmaevimiz tarafından aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilmiştir.


 • Ocak ayı içerisinde; şiddetin farklı türlerine maruz kalan kadınlar ve çocuklarına yönelik hizmet veren sığınmaevimizde  21 kadın ve 22 çocuk barınma hizmeti almıştır. Aynı zamanda ihtiyacı olan kadınlarımıza psikolojik destek sağlanmış olup; sağlık, iş ve hukuki anlamda da yönlendirme yapılmıştır.


Ayrıca;


 • 05 Ocak 2016 tarihinde sığınmaevimizde kalmakta olan çocuklarımız tiyatro ve sinema etkinliklerine götürülmüşlerdir.
 • 14.01.2016- 15.01.2016 tarihlerinde sığınmaevimizde kalmakta olan ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki çocuklarımıza “cinsellik eğitimi” verilmiştir.
 • 20.01.2016 tarihinde sığınmaevimizde kalmakta olan kadınlarımıza “Cinsel Sağlık Eğitimi ve Korunma Yöntemleri” ve “Çocukların Cinsellikle İlgili Sorularına Yönelik Ebeveyn Eğitimi” konulu eğitimler düzenlenmiştir.
 • 25.01.2016 tarihinde sığınmaevimizde kalan çocuklarımız “bowling” etkinliğine götürülmüştür.
 • 26.01.2016 tarihinde sığınmaevimizde kalan kreş çocuklarımız “Kral Çıplak” adlı tiyatro oyunu etkinliğine götürülmüştür.
 • 28.01.2016 tarihinde sığınmaevimizde kalan ortaokul ve lise düzeyindeki çocuklarımıza yönelik “Oyun Odası” etkinliği düzenlenmiştir.
 • 30.01.2016 tarihinde kreş çocuklarımız “minyonlar” adlı sinema etkinliğine götürülmüştür.
 • 30.01.2016 tarihinde ortaokul ve lise düzeyindeki çocuklarımız “voleybol maçına” götürülmüştür.
 • Ocak ayı içerisinde her Salı günü sığınmaevimizde kalmakta olan kadınlarımıza yoga dersi verilmiştir.
 • Ocak ayı içerisinde her Çarşamba günü sığınmaevimizde kalmakta olan çocuklarımıza jimnastik dersi verilmiştir.
 • Sığınmaevimizde kalmakta olan 6 çocuğa yönelik olarak toplam 6 oturum olacak şekilde planlanan “Sosyal Beceri Geliştirme” konulu grup çalışmamızın 2 oturumu Ocak ayı içerisinde gerçekleştirilmiştir.


26. 01 – 31 Ocak 2016 tarihleri arasında müdürlüğümüze bağlı Engelli Birimi tarafından aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilmiştir.


 • 05 Ocak 2016 Salı günü saat 17.00’da Ankara Sanayi Odası’nda düzenlenen “Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu’nun Genişletilmiş Divan Toplantısı”nda Yenimahalle Belediyesi Engelli Birimi olarak projelerimizi anlattık.
 • 19 Ocak 2016 Salı günü saat 14.00’da birimimiz tarafından Yeni Hayatlar Özel Eğitim Merkezi ziyaret edilmiş olup Yenimahalle bulunan engellilerin ve ailelerinin sorunlarına yönelik çözümler aranmıştır.
 • 22 Ocak 2016 Cuma günü Yenimahalle Belediyesi Başkanlık Binası’nda Afrika Ülkeleri Topluluğu (ASHUM) adı altında toplanan, Demokratik Kongo, Nijer, Gambiya, Mali, Gine, Güney Sudan, Etiyopya ve Çad Cumhuriyetleri büyükelçilerinin eşleri birimimizi ziyaret etmiştir. Heyet, yaptıkları bir kermesten elde ettikleri geliri akülü sandalye almak üzere birimimize teslim etmiştir.


27. 01 – 31 Ocak 2016 tarihleri arasında Karşıyaka İkinci Bahar Kültür ve Dayanışma Merkezimiz tarafından 1.394 üyemize hizmet verilmekte olup, Merkezimizde aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilmiştir.


 • Pazartesi ve Salı günleri üyelerimize “Yağlı Boya Resim Kursu”,

 • Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri üyelerimizin merkezimizi ziyareti ve sohbetleri,

 • Her Çarşamba günü bayan üyelerimizin haftalık buluşması ve sohbet etkinliği,

 • Her Pazar günü üyelerimizin katıldığı “Türk Sanat Müziği Korusu” çalışmaları

faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.
Ayrıca;


 • 15 Ocak 2016 Cuma günü saat 20.00’da Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde Usta Şair Nazım Hikmet RAN’IN 114’üncü doğum günü nedeniyle düzenlenen “Bir Mavi Konser Şiirlerin Ateşi Opera Esintisi” adlı anma programına üyelerimizin katılımı sağlanmıştır.
 • 29 Ocak 2016 Cuma günü saat 20.00’da Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Çok Amaçlı Salon’da düzenlenen “Efendisi Olmayan Kadınlar” adlı boyun eğmeyen kadınlar üzerine sözlü ve müzikli programa üyelerimizin katılımı sağlanmıştır.


28. 01 – 31 Ocak 2016 tarihleri arasında Gazi İkinci Bahar Kültür ve Dayanışma Merkezimiz tarafından 381 üyemize hizmet verilmekte olup, Merkezimizde aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilmiştir.


 • 15 Ocak 2016 Cuma günü saat 20.00’da Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde Usta Şair Nazım Hikmet RAN’IN 114’üncü doğum günü nedeniyle düzenlenen “Bir Mavi Konser Şiirlerin Ateşi Opera Esintisi” adlı anma programına 13 üyemizin katılımı sağlanmıştır.
 • 29 Ocak 2016 Cumartesi günü saat 19.00’da Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Yıldız Kenter Tiyatro Salonu’nda Gazeteci Yazar Uğur MUMCU’NUN ölümünün 23. yıldönümü nedeniyle düzenlenen “UĞUR’suz Yıllar” adlı programa 16 üyemizin katılımı sağlanmıştır.


29. 01 – 31 Ocak 2016 tarihleri arasında Yenimahalle İkinci Bahar Kültür ve Dayanışma Merkezimiz tarafından 756 üyemize hizmet verilmekte olup, Merkezimizde aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilmiştir.


 • 05 Ocak 2016 Salı günü saat 14.00’da Yenimahalle İkinci Bahar Kültür ve Dayanışma Merkezimizde Belediyemiz ile Atatürkçü Düşünce Derneği Yenimahalle Şubesi tarafından ortaklaşa olarak “birlik ve dayanışma etkinliği” düzenlenmiştir. ADD Türk Halk Müziği Korosu’nun seslendirdiği şarkı ve türkülerle eğlenen üyelerimiz hazırladıkları pasta ve börekleri beraber yiyerek, halaylar çekerek güzel bir gün geçirmişlerdir.
 • 06 Ocak 2016 Çarşamba günü saat 14.00’da Yenimahalle İkinci Bahar Kültür ve Dayanışma Merkezi’nde Fizyoterapist, Refleksolog Yrd. Doç. Dr. Gamze ŞENBURSA ve Fizyoterapist Hande MANAV tarafından düzenlenen “Japon Kırışıklık Tedavisi” ile ilgili “söyleşi”ye 72 üyemiz katılmıştır.
 • 14 Ocak 2016 Perşembe günü saat 11.00’da Acity AVM’de sahnelenen “Kocan Kadar Konuş” adlı sinema filmine 45 üyemiz ile birlikte katılım sağlanmıştır.
sosyal ağlarda paylaşmaBenzer:

KÜLTÜr ve sosyal iŞler müDÜRLÜĞÜ iconKÜLTÜr ve sosyal iŞler müDÜRLÜĞÜ

KÜLTÜr ve sosyal iŞler müDÜRLÜĞÜ iconKÜLTÜr ve sosyal iŞler müDÜRLÜĞÜ

KÜLTÜr ve sosyal iŞler müDÜRLÜĞÜ iconKÜLTÜr ve sosyal iŞler müDÜRLÜĞÜ

KÜLTÜr ve sosyal iŞler müDÜRLÜĞÜ iconKÜLTÜr ve sosyal iŞler müDÜRLÜĞÜ

KÜLTÜr ve sosyal iŞler müDÜRLÜĞÜ iconAnkara sosyal güvenliK İl müDÜRLÜĞÜ

KÜLTÜr ve sosyal iŞler müDÜRLÜĞÜ iconAnkara sosyal güvenliK İl müDÜRLÜĞÜ

KÜLTÜr ve sosyal iŞler müDÜRLÜĞÜ iconBaşta Kültür Bakanlığı, Trabzon B. Belediyesi, İl Kültür müdürlüğümüz,...

KÜLTÜr ve sosyal iŞler müDÜRLÜĞÜ iconTÜRKİYE’de sosyal devlet kavraminin döNÜŞÜMÜ: sosyal belediyeciLİK

KÜLTÜr ve sosyal iŞler müDÜRLÜĞÜ iconShz 507 sosyal poliTİka ve sosyal hizmet yönetiMİ

KÜLTÜr ve sosyal iŞler müDÜRLÜĞÜ icon‘‘Demokrasi düşünseldir ahlakidir, eşitlik severdir. Demokrasi yurt...


öykü
© 2000-2018
kişileri
o.ogren-sen.com